Hoppa till huvudinnehåll

Landeskader till Stockholm - Fullbokad

Preliminärt program:

Den 2 april kl 11 sätter vi oss på tåget i Malmö i förbokad vagn. Vid ankomst till Stockholm C ca 15.20 väntar en turistbuss som tar oss på en guidad tur som avslutas vid STF´s vandrarhem af Chapman där 2-bäddsrum är bokade. Frukost kan köpas på vandrarhemmet
(ca 80 kr/pers) men kan ev. avnjutas på annat näringsställe. Under de två heldagana vi är i Stockholm planeras det för ett besök på Skeppsholmen, ev kombinerat med lunch på Kastellet
(ca 100 kr/pers), en skärgårdsutflykt och ett teaterbesök, sannolikt på fredagkvällen. Även ett samlat restaurangbesök kanske kan smygas in. Hemresa sker lördagen den 5 april kl 12.20.

15 st 2-bäddsrum finns bokade. Priset för dem är ca 1100 kr/person för alla 3 nätterna. Till detta kommer tågresa tur och retur Stockholm för ca 1050 kr/person vid tidig bokning. Deltagande i de organiserade aktiviteter är frivilligt men kostnaderna för detta, lokala transporter, egna utsvävningar samt måltider tillkommer.

Vid större efterfrågan kan ytterligare rum bokas. Det finns även ”lyxigare” rum och enbäddsrum på vandrarhemmet om så önskas. Priserna är då från 670 till 1140 kr/person och natt.

Bokade rum måste bekräftas före jul och tågbiljetterna beställas minst 3 månader före avresa. Anmäl därför ert deltagandesenast den 23 dec till Bengt-Åke ”Gladius” Jönsson på gladius@bredband.net. Först till kvarn gäller!