Hoppa till huvudinnehåll

Det händer på Malma

Malma Kvarn är en av Kryssarklubbens 12 uthamnar runt om svenska kursen. Hit är alla välkomna, men du som Kryssarklubbs-medlem är såklart lite extra välkommen. Säsongen har nu börjat!

På Malma Kvarn är det nu full fart med seglarskolorna för barn och ungdom. För vuxna finns det kurser under våren men det går också att hyra en IF-båt för några dagar eller kanske en kajak. Restaurangen är populär och har för några dagar sedan också lagt till en container som innehåller glass, kaffe och lite godis.

Sandlåda och leksaker för barn finns att låna, tipsrunda för barn och vuxna, hinderbana för barn. Cyklar och optimistjolle finns att låna. Badvänlig sandstrand vid Kvarnsjön - och som dessutom är ett par grader varmare än havet!

Midsommar på Malma KvarMidsommarfirandet lockade ett par hundra personer att komma till ängen nedanför seglarlägrets huvudbyggnad. Det var dock inte helt fullt i hamnen, kanske för att seglare tror att det ska vara överfullt och väljer en annan plats. Oavsett vilket, så verkade de som fanns på plats att trivas utmärkt. Vädret var fint och små grodorna kunde hoppas runt stången för den hågade.

MIssa inte ett besök på Malma i sommar. Som Kryssarklubbare har du 50 kr rabatt på hamnavgiften.

Dela i sociala medier