Anmäl dig till 24-timmars
Det har varit en latent liggande idé i många år att deltaga i en 24-timmarssegling. Nu ska det förhoppningsvis bli av!
Jag begärde för ett par veckor sedan att få en mätbrev med hjälp av ett onlineformulär på 24-timmars egen webbplats. Några dagar senare fick jag ett svar att min 27-fotare fått mäte-talet "1". Nu vet jag inte om mätetalet går att jämföra med LYS eller SRS-tabellen, men om det är så så räknas min båt ungefär som en Vega.
Så här skriver 24-timmarsnämnden:
Handikappsystemet i 24‑timmarssegling
Vid 24‑timmarsseglingar används ett handikappsystem baserat på Svenska Seglarförbundets SRS, justerat för SXK. Detta gör att båtar med olika kapacitet kan tävla på rättvisa villkor.
Vad är SXK‑talet?
- SXK‑tal = SRS × 1,22, avrundat till två decimaler.
- Exempel: SRS 1,111 → SXK 1,36 (1,111 × 1,22 = 1,35542) .
Så här använder du systemet:
- Finns båten i SRS-tabellen?
- Ta SRS-talet från tabellen (ändra endast om undanvindsegel inte används).
Har ni ett SRS-mätbrev?
- Använd högsta SRS‑talet – inget nytt SXK-mätbrev krävs.
- Annars: ansök om SXK‑mätbrev.
- Fyll i ansökningsformuläret—t.ex. temporärt "-SXK xxx" med tal mellan 0,9 och 1,4 för att snabbt kunna anmäla sig
Varför ett eget system för 24‑timmars?
SXK-talen räknas lite annorlunda än SRS, med 4,5 knops standardfart för en 1,00‑båt (mot SRS 5,5 knops), vilket ger cirka 22 % högre handikapptal – enklare att få rättvisa utifrån olika båtstorlekar och typer
Sammanfattning: SXK‑systemet garanterar en rättvis distansberäkning för alla deltagare i 24‑timmarsseglingar. Med rätt handikapptal kan ni känna er trygga med att varje tävlingsdygn speglar båtens prestation och att distansräkningen gäller lika för alla – oavsett båtmodell.
Läs mer om 24-timmars: https://24-timmars.nu