Hoppa till huvudinnehåll

Kretstidningar

Verksamheten runt om i landet och Medelhavet genomförs av 14 kretsar.

Klicka på kretsnamnet för att komma till kretsens webbplats.

Kontaktuppgifter till kretsen: Kretsens medlemstidning  
Blekingekretsen
Ordförande Lars Möller
Tel: 070-679 01 88

E-post: blekingekretsen@sxk.se
blekinge-kretsaktuellt.png
Bottenhavskretsen
Ordförande Frank Arnoldsson
Tel: 070-591 02 00
E-post: bottenhavskretsen@sxk.se
bottenhav-blanket_1.png
Bottenvikskretsen
Ordförande Ulf Sundström

Tel: 070-347 78 72
E-post: bottenvikskretsen@sxk.se
bottenviken-krysspricken.png
Dackekretsen
Ordförande Staffan Rydberg
Tel: 070-557 76 94
E-post: dackekretsen@sxk.se
dacke-dackenytt.png
Eggegrundskretsen
Ordförande Fredrik Bjurbo
Tel 072-203 66 43
E-post: eggegrundskretsen@sxk.se
eggegrund-kompassen.png
Medelhavsseglarna
c/o SXK
Box 1189
131 27 Nacka Strand
Tel: 08-448 28 80
Fax: 08-448 28 89
E-post: medelhavsseglarna@sxk.se
medelhav-odysse.png
S:t Annakretsen
Slåttergatan 58 B
602 12 Norrköping
E-post: st.annakretsen@sxk.se
stanna-.png
Stockholmskretsen
Box 1158
131 26 Nacka Strand
Tel: 08-716 22 50
Fax: 08-448 28 89
E-post: stockholmskretsen@sxk.se
stockholm-ostpricken.png
Sörmlandskretsen
Ordförande Torbjörn Berg
Tel: 070-883 63 48
E-post: sormlandskretsen@sxk.se
sormland-kretsnytt.png
Uppsalakretsen
Ordförande Lennart Beckman
Tel: 070-732 36 09
E-post: uppsalakretsen@sxk.se
uppsala-nytt_fran_uppsalakretsen.png
Vänerkretsen
Ordförande Eie Bengtsson
Tel: 070-248 15 00
E-post: eiebengtsson@mail.se
vanern-vanerkryss.jpg
Väster Mälarkretsen
Ordförande Ingvar Jonsson
Tel: 070-659 77 98
E-post: v.malarkretsen@sxk.se
vastermalaren-sjolust.png

Västkustkretsen
Talattagatan 24
426 76 Västra Frölunda
Tel: 031-69 00 69
E-post: vastkustkretsen@sxk.se

vastkusten-vastpricken.png
Öresundskretsen
Höjeågatan 6
234 33 Lomma
E-post: oresundskretsen@sxk.se
oresund-sydpricken.jpg