Hoppa till huvudinnehåll

Svenska Kryssarklubben arrangerar seglarskola för ukrainska flyktingbarn

För fjärde sommaren i rad bjuder Svenska Kryssarklubben in ukrainska flyktingbarn till en veckas seglarläger – helt gratis. Här får runt 30 barn, mitt i sommaren, chansen att testa på båtliv, segla en egen jolle, växa tillsammans och skapa minnen för livet. Seglarlägret har fått stor uppmärksamhet i media, läs och lyssna nedan.

Segling, skratt och sommarminnen – Kryssarklubben bjuder in ukrainska barn till gratis seglarläger
Sista veckan i juli samlas barnen vid Huvudsta strand. Under ledning av Kryssarklubbens engagerade instruktörer, får de lära sig grunderna i segling – i optimistjollar och katamaraner – och dessutom prova på livräddning och lära sig om sjösäkerhet. Målet är att barnen ska få tänka på annat en vecka på sommarlovet och känna sig välkomna och trygga.

– Nu när kriget i Ukraina är i sin mest intensiva fas hittills känns det extra bra att kunna erbjuda barnen en lugn och trygg fritidsaktivitet, säger Fredrik Norén, generalsekreterare för Svenska Kryssarklubben.

Bygger självförtroende och relationer
Tidigare års läger har varit mycket uppskattade – inte bara för seglingen i sig, utan för allt runt omkring: nya vänner, fika på bryggan, spontana bad och gemenskap. Många barn har för första gången fått känna vinden i seglen och vara ute på vattnet. Och för instruktörerna har det varit minst lika givande.

Alexander Källström har varit ledare på dessa läger sedan starten och tycker det har varit helt fantastiskt. Han belönades tidigare i år med utmärkelsen "Båtlivets Unga Hjälte 2025" för sitt stora engagemang och arbete med de ukrainska barnen.
– Det har varit jättekul och det känns som att eleverna tycker likadant. Det ser man på leendena på deras läpparna, säger han. Det är också tydligt att motivationsnivån är väldigt hög på just dessa läger.

Seglarläger Solna

Seglarläger Solna

Mer än bara en vecka
Efter lägret får de barn som vill chans att fortsätta segla under hösten tillsammans med lokala klubbar – så att seglingen kan bli en del av vardagen om de vill och inte bara en sommarupplevelse.

Bakom lägret står Svenska Kryssarklubbens ideella krafter och det möjliggörs i år tack vare stöd från försäkringsbolaget Svenska Sjö.

– Tidigare har vi fått statlig finansiering via Svenska Friluftsliv för att arrangera lägret men det fick vi tyvärr inte i år, säger Fredrik Norén. Därför är vi oerhört tacksamma att Svenska Sjö har valt att sponsra vårt initiativ så att vi har möjlighet att fortsätta erbjuda barnen detta.

Seglarlägret har fått uppmärksamhet i SVT Rapport den 30 juli och P4 Extra. Hör Juliana och Anna, två av barnen på vårt seglarläger för ukrainska flyktingbarn samt vår ledare Alexander intervjuas live i P4 Extra här: Sveriges Radio P4 Extra

Från skippo.se: Ukrainska flyktingbarn får segling, skratt och fina sommarminnen

Lägret fortsätter att väcka nyfikenhet. Under torsdagen, 31 augusti, fick lägret besök både av två politiker, Saila Quicklund, riksdagsledamot och Carl Gustaf Pfeiffer, kommunalpolitiker från Danderyd.

Seglarläger Solna

Seglarläger Solna

Seglarläger Solna

 

Foto: Jennifer Glans och Christian Harding

 

 

Dela i sociala medier